Susumu RG1608N-2741-C-T5
RG1608N-2741-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2741-C-T5
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2741-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-2741-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2741-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2741-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2741-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2741-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2741-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2741-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2741-C-T5
IC MPU I186 25MHZ 80SQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
LED AMBER DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMITT TRIG 8UQFN datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 10% 100VDC datasheet.pdf