Susumu RG1608N-2743-W-T1
RG1608N-2743-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2743-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2743-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-2743-W-T1
QUANTITY
RG1608N-2743-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2743-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2743-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2743-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2743-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2743-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-2743-W-T1
IDC CABLE - MKR40A/MC40M/MKR40A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 59 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 20POS 6" CBL datasheet.pdf