Susumu RG1608N-303-C-T5
RG1608N-303-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-303-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-303-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-303-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-303-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-303-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-303-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-303-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-303-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-303-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-303-C-T5
IC MPU 16BIT 5V 50MHZ 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.4A 44.8 MOHM datasheet.pdf
TFLEX 670 18" X 18" datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS 0.8MM datasheet.pdf