Susumu RG1608N-3162-B-T1
RG1608N-3162-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3162-B-T1
Brief Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3162-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-3162-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-3162-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3162-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3162-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3162-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3162-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3162-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-3162-B-T1
CAP CER 120PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SER 20.8KHZ 20-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 9VIN 9VOUT 1W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf