Susumu RG1608N-361-C-T5
RG1608N-361-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-361-C-T5
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-361-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-361-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-361-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-361-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-361-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-361-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-361-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-361-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-361-C-T5
IC VOICE REC/PLAY 120SEC 28-TSOP datasheet.pdf
RES 8.66M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MPO-MPO SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FLAT PIN LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf