Susumu RG1608N-392-W-T1
RG1608N-392-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-392-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-392-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-392-W-T1
QUANTITY
RG1608N-392-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-392-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-392-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-392-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-392-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-392-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-392-W-T1
TRANSFORMR 2.5KCT:2.5KCT 1.0MADC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 600UF 500V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf