Honeywell Sensing and Productivity Solutions SSCSSND060PA2A3
SSCSSND060PA2A3 picture photo
Mfg. Part Number
SSCSSND060PA2A3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 60PSI ABSO 3.3V SIP
Datasheet Download
SSCSSND060PA2A3.pdf
Availability of SSCSSND060PA2A3
QUANTITY
SSCSSND060PA2A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SSCSSND060PA2A3
Internal Part NumberEIS-SSCSSND060PA2A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTruStability® SSC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Output TypeI²C
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure120 PSI (827.37 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSCSSND060PA2A3
SSCSSND060PA2A3 Details Description
Related parts for SSCSSND060PA2A3
RES 7.5M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
REGULTR 8V1.5A 3PIN HS SMD T/R datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 151 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ULTRASONIC SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 42POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 28POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
MOD BLUETOOTH SER BISM II 3.3V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS EDGE MNT datasheet.pdf