Xilinx XC7K160T-2FF676C
XC7K160T-2FF676C picture photo
Mfg. Part Number
XC7K160T-2FF676C
Brief Description
IC FPGA 250 I/O 676FCBGA
Datasheet Download
XC7K160T-2FF676C.pdf
Availability of XC7K160T-2FF676C
QUANTITY
XC7K160T-2FF676C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC7K160T-2FF676C
Internal Part NumberEIS-XC7K160T-2FF676C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering Series 7 Xilinx FPGAs with TI Power Management Solutions
PCN Design/SpecificationZynq-7000 Datasheet Update 02/Jun/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Wafer Fabrication 16/Dec/2013
Substrate Supplier Addition 03/Nov/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesKintex-7
Number of LABs/CLBs12675
Number of Logic Elements/Cells162240
Total RAM Bits11980800
Number of I/O250
Number of Gates-
Voltage - Supply0.97 V ~ 1.03 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case676-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package676-FCBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC7K160T-2FF676C
Related LinksXC7K160T, XC7K160T-2FF676C Datasheet, Xilinx Distributor
XC7K160T-2FF676C Details Description
Related parts for XC7K160T-2FF676C
IC REG LDO 2.5V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO263AB datasheet.pdf
FUSE INDUST 12A 500V CLASS GG datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 10.466K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR MAG SPDT CYLINDER 300V datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 1% 160VDC datasheet.pdf