Susumu RG1608N-4642-B-T5
RG1608N-4642-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4642-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4642-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-4642-B-T5
QUANTITY
RG1608N-4642-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4642-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4642-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4642-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4642-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4642-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-4642-B-T5
SWITCH MINI SPST HINGE SILV PCB datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 185MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .8MM FH 5H GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 24DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -60°C - 105°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LT5578 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
120UF 25V 10X13 105C RAD datasheet.pdf