Cypress Semiconductor CY7C1380C-167BZI
CY7C1380C-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1380C-167BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1380C-167BZI.pdf
Availability of CY7C1380C-167BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1380C-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1380C-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1380C-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1380C-167BZI
Related LinksCY7C1380, CY7C1380C-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1380C-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1380C-167BZI
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 12P 200MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO214AC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 290MA 1.75 OHM datasheet.pdf