Susumu RG1608N-4642-W-T5
RG1608N-4642-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4642-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4642-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-4642-W-T5
QUANTITY
RG1608N-4642-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4642-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4642-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4642-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4642-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4642-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-4642-W-T5
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ M2P datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KK RPC 254 HDR FRLK RA 07 CKT 15 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
FAN 80X25MM 48VDC IP56 53CFM datasheet.pdf