Susumu RG1608N-472-C-T5
RG1608N-472-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-472-C-T5
Brief Description
RES SMD 4.7KOHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-472-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-472-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-472-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-472-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-472-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-472-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-472-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-472-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-472-C-T5
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 90A datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf