Susumu RG1608N-47R5-C-T5
RG1608N-47R5-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-47R5-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-47R5-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-47R5-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-47R5-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-47R5-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-47R5-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-47R5-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-47R5-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-47R5-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-47R5-C-T5
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC SNGL 12BIT PARALLEL D/A 20SSO datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W DUAL +/-15V OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO13 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf