Susumu RG1608N-4872-D-T5
RG1608N-4872-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4872-D-T5
Brief Description
RES SMD 48.7KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4872-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-4872-D-T5
QUANTITY
RG1608N-4872-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4872-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4872-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4872-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4872-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4872-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-4872-D-T5
IDC CABLE- AKN10A/ AE10M / APK10 datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PATCHBAY 48JACKS 1.75" datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 0.8MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf