Cornell Dubilier Electronics SN220M035ST
SN220M035ST picture photo
Mfg. Part Number
SN220M035ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SN220M035ST.pdf
Availability of SN220M035ST
QUANTITY
SN220M035ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SN220M035ST
Internal Part NumberEIS-SN220M035ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSN
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.44 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current94mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN220M035ST
Related LinksSN220, SN220M035ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SN220M035ST Details Description
Related parts for SN220M035ST
EURO TYPE M REC 78+2,13MM A/P datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3STATE 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
TOOL DIE SET CRIMP .525 CABLE datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
USB A-PIGTAIL SUB-CH .81M datasheet.pdf
OSC XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 150MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf