Susumu RG1608N-5112-B-T1
RG1608N-5112-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5112-B-T1
Brief Description
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5112-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-5112-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-5112-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5112-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5112-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5112-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5112-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5112-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-5112-B-T1
MODULE VF DISPLY 16X2 4.8MM CHAR datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 3A datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
DC-DC CONV RAILWAY 8W SGL OUT datasheet.pdf