Susumu RG1608N-5620-P-T1
RG1608N-5620-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5620-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5620-P-T1.pdf
Availability of RG1608N-5620-P-T1
QUANTITY
RG1608N-5620-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5620-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5620-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5620-P-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5620-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5620-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-5620-P-T1
RES ARRAY 9 RES 390 OHM 10SIP datasheet.pdf
PIN RECPT .015/.025 DIA 0677 SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.47V 3A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI ROLLR LEVER datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 13POS datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf