Susumu RG1608N-5621-D-T5
RG1608N-5621-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5621-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.62KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5621-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-5621-D-T5
QUANTITY
RG1608N-5621-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5621-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5621-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5621-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5621-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5621-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-5621-D-T5
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MODULE 2-HEAD datasheet.pdf
HEX KEY SET 9PC datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 40K OHM 75W datasheet.pdf