Susumu RG1608N-5900-B-T5
RG1608N-5900-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5900-B-T5
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5900-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-5900-B-T5
QUANTITY
RG1608N-5900-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5900-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5900-B-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5900-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5900-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5900-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-5900-B-T5
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KIT CONN MICROBLADE datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 12CH 20VQFN datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/11/135 3.5 BK datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC datasheet.pdf