Susumu RG1608N-6040-C-T5
RG1608N-6040-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-6040-C-T5
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-6040-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-6040-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-6040-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-6040-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-6040-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-6040-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-6040-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-6040-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-6040-C-T5
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMB datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CAR RX AM/FM/LW/SW/WB 24QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
50POS M FILTER 830PF PC CONT. datasheet.pdf