Susumu RG1608N-66R5-D-T5
RG1608N-66R5-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-66R5-D-T5
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-66R5-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-66R5-D-T5
QUANTITY
RG1608N-66R5-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-66R5-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-66R5-D-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-66R5-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-66R5-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-66R5-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-66R5-D-T5
IC DELAY LINE 255TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED 2MM PRISM B SMP STR HYS LENS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM BLK FD THRU 4POS datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS VERT DL SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf