Susumu RG1608N-750-D-T5
RG1608N-750-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-750-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-750-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-750-D-T5
QUANTITY
RG1608N-750-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-750-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-750-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-750-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-750-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-750-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-750-D-T5
CONN FFC VERT 32POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RETR SHEATH BANANA CORD 24" BLK datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
XFRMR FOR ADI ADSL CHIPSET SMD datasheet.pdf
3 LED ARRAY datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA datasheet.pdf