Susumu RG1608N-751-W-T5
RG1608N-751-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-751-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-751-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-751-W-T5
QUANTITY
RG1608N-751-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-751-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-751-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-751-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-751-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-751-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-751-W-T5
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
24P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W T18 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2296IUP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 5% 250 VDC RADIA datasheet.pdf