Susumu RG1608N-9760-B-T1
RG1608N-9760-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-9760-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-9760-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-9760-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-9760-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-9760-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-9760-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-9760-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-9760-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-9760-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-9760-B-T1
JUMPER-H1502TR/A3048N/H1500TR12" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NC 20A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 5SIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 15A datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C DIE datasheet.pdf
TDP FOR X1PCIE TST FXT FINAL ASY datasheet.pdf
HIGH POWER SMD GRN datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf