Susumu RG1608N-9760-P-T1
RG1608N-9760-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-9760-P-T1
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-9760-P-T1.pdf
Availability of RG1608N-9760-P-T1
QUANTITY
RG1608N-9760-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-9760-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-9760-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-9760-P-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-9760-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-9760-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-9760-P-T1
IC REG LDO 0.9V 0.1A 8UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL SMD 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf