Susumu RG1608P-102-B-T5
RG1608P-102-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-102-B-T5
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-102-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-102-B-T5
QUANTITY
RG1608P-102-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-102-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-102-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-102-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-102-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-102-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-102-B-T5
RES SMD 4.53KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SC59R datasheet.pdf
IC SONAR RANGING CONTROL 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 300MA 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
COBRA SBC CABLING KIT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 35A DO5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 167W TO3PF datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf