Susumu RG1608P-102-D-T5
RG1608P-102-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-102-D-T5
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-102-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-102-D-T5
QUANTITY
RG1608P-102-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-102-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-102-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-102-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-102-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-102-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-102-D-T5
RES 2.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 20POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLY SER 8SOIC datasheet.pdf
SNSW 5A .110 NONE-MSHRUM BTN datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf