Susumu RG1608P-1020-W-T5
RG1608P-1020-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1020-W-T5
Brief Description
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1020-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-1020-W-T5
QUANTITY
RG1608P-1020-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1020-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1020-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1020-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1020-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1020-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1020-W-T5
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 196 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 1.4A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG21 datasheet.pdf
M8 5 POS FEMALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf