Susumu RG1608P-1073-W-T5
RG1608P-1073-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1073-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1073-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-1073-W-T5
QUANTITY
RG1608P-1073-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1073-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1073-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1073-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1073-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1073-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1073-W-T5
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
FIXED IND 910UH 28MA 72 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf