Susumu RG1608P-131-B-T1
RG1608P-131-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-131-B-T1
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-131-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-131-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-131-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-131-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-131-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-131-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-131-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-131-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-131-B-T1
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf