Susumu RG1608P-1583-B-T5
RG1608P-1583-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1583-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1583-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-1583-B-T5
QUANTITY
RG1608P-1583-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1583-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1583-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1583-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1583-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1583-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1583-B-T5
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA WL 1WIRE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 400W DIP datasheet.pdf