Susumu RG1608P-163-B-T1
RG1608P-163-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-163-B-T1
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-163-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-163-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-163-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-163-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-163-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-163-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-163-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-163-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-163-B-T1
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 24VQFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TSLP-3 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 54POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 2.09A 46.2 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 15POS 6MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 780MA 400 MOHM datasheet.pdf