Susumu RG1608P-1653-C-T5
RG1608P-1653-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1653-C-T5
Brief Description
RES SMD 165KOHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1653-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-1653-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-1653-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1653-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1653-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1653-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1653-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1653-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1653-C-T5
IC MPU MPC74XX 1.167GHZ 360BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
DKIP COMPENSATED CHOKE 15A datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 6ROW RT ANG HM-Z datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
SPEAKER DUAL TWIN datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf