Susumu RG1608P-1740-C-T5
RG1608P-1740-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1740-C-T5
Brief Description
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1740-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-1740-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-1740-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1740-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1740-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1740-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1740-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1740-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1740-C-T5
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 44POS GOLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
HDR RA SR .100 DP datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 1.56 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
TUFFMASTER H4/W96 FACESHIELD datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 14 POS datasheet.pdf
RES 1 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf