Susumu RG1608P-1961-B-T1
RG1608P-1961-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1961-B-T1
Brief Description
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1961-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-1961-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-1961-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1961-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1961-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1961-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1961-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1961-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-1961-B-T1
OSC XO 2.4576MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
LENS TRANSPARNT SQUARE COLORLESS datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
ASSY PIN EURO TYPE C/2 A&C 32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 150.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 3W DO204AL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVDS SMD datasheet.pdf