Susumu RG1608P-1961-C-T5
RG1608P-1961-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1961-C-T5
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1961-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-1961-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-1961-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1961-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1961-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1961-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1961-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1961-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1961-C-T5
CONN RECEPT 22POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC MPU SCC 10MHZ 40DIP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ datasheet.pdf
DIODE 15A 200V SGL BRIDGE 4SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 24 (17 + 7 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf