Susumu RG1608P-1961-W-T5
RG1608P-1961-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1961-W-T5
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1961-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-1961-W-T5
QUANTITY
RG1608P-1961-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1961-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1961-W-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1961-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1961-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1961-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1961-W-T5
DIODE GEN PURP 50V 1A SMA datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
KIT DEV FOR Z51F6412 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
100UF 12V 10X13 105C RAD datasheet.pdf
680UF 420V 35X70MM 85C 10000H datasheet.pdf