Susumu RG1608P-201-P-T1
RG1608P-201-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-201-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-201-P-T1.pdf
Availability of RG1608P-201-P-T1
QUANTITY
RG1608P-201-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-201-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-201-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-201-P-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-201-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-201-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-201-P-T1
CONN HEADER .100 DUAL R/A 56POS datasheet.pdf
CONTACT SKT SOLDER 12-14AWG GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
UEGM-BE-MTKPL. datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf