Vishay/Dale RNC50J3161BSBSL
RNC50J3161BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3161BSBSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3161BSBSL.pdf
Availability of RNC50J3161BSBSL
QUANTITY
RNC50J3161BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3161BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3161BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3161BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3161BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3161BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3161BSBSL
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf