Susumu RG1608P-202-B-T5
RG1608P-202-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-202-B-T5
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-202-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-202-B-T5
QUANTITY
RG1608P-202-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-202-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-202-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-202-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-202-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-202-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-202-B-T5
RES SMD 30.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 126UM datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 10 datasheet.pdf