Susumu RG1608P-2053-B-T1
RG1608P-2053-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2053-B-T1
Brief Description
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2053-B-T1.pdf
Availability of RG1608P-2053-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-2053-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2053-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2053-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2053-B-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2053-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2053-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-2053-B-T1
CONN PLUG HOUSING 30POS 2.5MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI4 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 249 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf