Susumu RG1608P-242-D-T5
RG1608P-242-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-242-D-T5
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-242-D-T5.pdf
Availability of RG1608P-242-D-T5
QUANTITY
RG1608P-242-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-242-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-242-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-242-D-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-242-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-242-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-242-D-T5
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ SOT23-3 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K SPI 8SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 150A DO214AC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 46MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 30COND 0.100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 5 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf