Susumu RG1608P-2430-W-T5
RG1608P-2430-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2430-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2430-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-2430-W-T5
QUANTITY
RG1608P-2430-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2430-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2430-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2430-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2430-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2430-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2430-W-T5
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO214AA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 4MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC datasheet.pdf
1.8 V, 5 MHz Rail-to-Rail Low Power Operational Amplifiers IC datasheet.pdf