Susumu RG1608P-2493-W-T5
RG1608P-2493-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-2493-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-2493-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-2493-W-T5
QUANTITY
RG1608P-2493-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-2493-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-2493-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-2493-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-2493-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-2493-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-2493-W-T5
OPTOISO 2.5KV DARLINGTON 8-SMD datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 50V 1A MT-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MOSFET N CH 33V 8A WMINI8-F1 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX YARDS PER SECOND datasheet.pdf
CONN PLUG 38POS STRGHT SKT datasheet.pdf