Susumu RG1608P-272-W-T5
RG1608P-272-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-272-W-T5
Brief Description
RES SMD 2.7KOHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-272-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-272-W-T5
QUANTITY
RG1608P-272-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-272-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-272-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-272-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-272-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-272-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-272-W-T5
SENSOR OPTO TRANS 1MM REFL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.8VWM SOT353 datasheet.pdf
OPTO SENSOR NPN JUNCT CONN datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 5V datasheet.pdf