Vishay/Dale RNC50J3163FSRE6
RNC50J3163FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3163FSRE6
Brief Description
RES 316K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3163FSRE6.pdf
Availability of RNC50J3163FSRE6
QUANTITY
RNC50J3163FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3163FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3163FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3163FSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3163FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3163FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3163FSRE6
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 2.61"L X 2.61"W datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET .8A W TABS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf