Susumu RG1608P-3163-B-T5
RG1608P-3163-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-3163-B-T5
Brief Description
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-3163-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-3163-B-T5
QUANTITY
RG1608P-3163-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-3163-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-3163-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-3163-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-3163-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-3163-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-3163-B-T5
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 2.2MH 1.5A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN MICRO SD R/A PUSH-PUSH SMD datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
20 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf