Susumu RG1608P-3163-B-T5
RG1608P-3163-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-3163-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-3163-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-3163-B-T5
QUANTITY
RG1608P-3163-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-3163-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-3163-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-3163-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-3163-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-3163-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-3163-B-T5
IC DELT-SIG ADC 24BIT 64-HTQFP datasheet.pdf
10P SL156 HSG W/THRU BD LATCH datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HDM BP DOUBLE EW OPT 30 SAU datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf