Susumu RG1608P-48R7-B-T5
RG1608P-48R7-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-48R7-B-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-48R7-B-T5.pdf
Availability of RG1608P-48R7-B-T5
QUANTITY
RG1608P-48R7-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-48R7-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-48R7-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-48R7-B-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-48R7-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-48R7-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-48R7-B-T5
IDC CABLE-AKC60G/ AE60G / AKC60G datasheet.pdf
LED 7SEG .39" SGL 660NM SRED CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 82 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf