Susumu RG1608P-4991-C-T5
RG1608P-4991-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-4991-C-T5
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-4991-C-T5.pdf
Availability of RG1608P-4991-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608P-4991-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-4991-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-4991-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-4991-C-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-4991-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-4991-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-4991-C-T5
TVS DIODE 60VWM 107VC SMC datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 1000A DO200AB datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 8SMD datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf